समाजवादी र राजपा एकीकरण बिरुद्ध निर्वाचन आयाेगमा उजुरी


राष्ट्रिय जनता पार्टी (राजपा) नेपाल र समाजवादी पार्टी बिच पार्टी एकता गर्न भएकाे सहमति अनुसार बनेकाे जनता समाजवादी पार्टीको दल दर्ता प्रक्रिया रोक्न निर्वाचन आयोगमा निवदेन परेको छ। 

नेपाललाई ‘बहु राष्ट्रिय राज्य’ कायम गर्ने उद्देश्य राखेको राजनीतिक पार्टीको दल दर्ता प्रकृया रोक्न राष्ट्रिय युवा संघ नेपालका अमित लामा र अधिवक्ता विपिन ढकालले आयोगमा निवेदन दिएका हुन्। 

दुवै दलले निर्वाचन आयनेगमा बुझाएको सहमति पत्रमा उल्लेख्य भएकने ‘बहु राष्ट्रिय राज्य’ भन्‍ने व्यहोरा नेपालको संविधानविपरीत हुने भएको उल्लेख गर्दै दल दर्ता प्रकृया रोक्न निवेदन दिइएको अधिवक्ता ढकालले बताए। 

बहुराष्ट्रिय भन्‍नाले छुट्टै देश भन्‍ने अर्थ झल्कने गरी दल दर्ता प्रस्ताव गरिएकोमा प्रकृया रोक्न आयोगमा निवेदन दर्ता गरिएको उनको भनाई छ। ‘पार्टीले प्रयोग गर्ने भनिएको झण्डा समेत बुर्किना फासोको झण्डासँग मेल खाएकोले त्यसले परराष्ट्र सम्बन्धमा प्रतिकुल असर पर्छ’, उनले भने, ‘संयुक्त राष्ट्रसंघको वडापत्रमा प्रत्येक सदस्य राष्ट्रको सार्वभौमिकतालाई प्रत्येक सदस्य राष्ट्रले मान्यता दिनुपर्ने प्रवधान विपरित छ।’

नेपालको सार्वभौमिकता, राष्ट्रिय एकता र भौगोलिक अखण्डताको रक्षाका लागि दल दर्ता प्रकृया रोक्न माग गरिएको अभिवक्ता ढकालले बताए। युवासंघ नेपालका सह संयोजक रमेश पौडेलले जातिय रुपमा समाज विभाजित गर्ने, देशलाई खण्डखण्ड गरेर टुक्र्याउने चलखेल भइरहेकाले त्यसलाई रोक्न पनि दर्ता प्रकृया रोक्न माग गरे।

देशको राष्ट्रिय एकता भड्काउनले गरी जान खोजिएकाले त्यसलाई रोक्न लामा र ढकालले चालेको कदमको आफुले समर्थन गर्ने उनले बताएका छन्। 

प्रतिक्रिया दिनुहोस