मेलम्ची खानेपानी आयोजना आगामी आर्थिक वर्षभित्र सम्पन्न गरिने


काठमाडौँ, २० वैशाख : लामो समयदेखि समस्याको उल्झनमा फसेको राष्ट्रिय गौरवको आयोजना मेलम्ची खानेपानीलाई आगामी आर्थिक वर्षभित्र सम्पन्न गरिने भएको छ । इटालीको ठेकेदार सिएमसीले अलपत्र छाडेको सो आयोजनालाई सम्पन्न गरी राजधानीवासीलाई स्वच्छ खानेपानी सेवा उपलब्ध गराउने सरकारले लक्ष्य राखेको छ । राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले आज सङ्घीय संसद्मा पेश गर्नुभएको सरकारको नीति तथा कार्यक्रममा मेलम्ची खानेपानी आयोजना सम्पन्न गर्ने उल्लेख गर्नुभएको छ । सो खानेपानी आयोजनाको भौतिक निर्माण ९० प्रतिशतमाथि भए पनि निर्माण व्यवसायीले छाडेर हिड्दा थप समस्या पैदा भएको हो । कुन ढाँचमा कसरी आयोजना अगाडि बढाउने र सम्पन्न गर्ने विषयमा छलफल जारी छ । बुढीगण्डकी अगाडि बढाइने सरकारले आगामी आर्थिक वर्षभित्र राष्ट्रिय गौरवको अर्को आयोजना बुढीगण्डकीलाई समेत अगाडि बढाउने भएको छ । फ्रान्सेली कम्पनी ट्याक्टबेलले विस्तृत परियोजना प्रतिवेदन (डिपिआर) तयार पारेको सो आयोजना सरकारले बनाउने वा विदेशी लगानीकर्ता खोज्ने भन्ने अन्यौलमा लामो समय बस्यो । पछिल्लो पटक वर्तमान सरकारले सो आयोजनाको उपयुक्त ढाँचा खोज्ने गरी एक चिनियाँ कम्पनीसँग छलफल गर्ने अख्तियारीसहित ऊर्जा, जलस्रोत तथा सिँचाइ मन्त्रालयलाई अख्तियारी दिएको थियो । कूल एक हजार २०० मेगावाट क्षमताको सो आयोजनाका प्रभावितलाई हालसम्म रु २० अर्ब बराबरको मुआब्जा वितरण भइसकेको छ । केही स्थानमा मुआब्जा निर्धारण हुन नै बाँकी रहेको छ । उपयुक्त ढाँचाको खोज गरी सो आयोजनालाई निर्माण गर्ने विषयलाई सरकारले विशेष प्राथमिकतामा राखेको छ । यस्तै आगामी चार वर्षभित्र सबैका लागि स्वच्छ ऊर्जा पहुँच पु¥याउने विषयलाई समेत सरकारको नीति तथा कार्यक्रममा समावेश गरिएको छ । सरकारले उज्यालो नेपाल अभियानअन्तर्गत सबै नेपालीका घरघरमा बिजुली पु¥याउने निर्माणाधीन विद्युत् आयोजनाबाट व्यावसायिक उत्पादन शुरु हुनु अगाडि प्रसारण लाइन निर्माण सम्पन्न गर्ने विषयलाई समेत कार्यक्रममा उल्लेख गरिएको छ । त्यस्तै पूर्व–पश्चिम राजमार्ग र रसुवागढी–काठमाडौँ–वीरगञ्ज कोरिडोरमा ४०० केभी क्षमताका प्रसारण लाइन निर्माण कार्यलाई तीव्रता दिइनेसमेत नीति तथा कार्यक्रममा समावेश गरिएको छ ।
(रासस)

प्रतिक्रिया दिनुहोस  
राष्ट्रपति पौडेलले नागरिकता विधेयक प्रमाणिकरण गरेपछी एमालेका महासचिव पोखरेलको यस्तो आयो स्टाटस

  बुधबार प्रधानमन्त्री प्रचण्ड भारत भ्रमणमा जानुअघि राष्ट्रपति रामचन्द्र पौडेलले राष्ट्रपति कार्यालयले स्वीकार गरेको विधेयक

एमालेका उपमहासचिव प्रदीप ज्ञवालीको यस्तो आयो स्टाटस

बुधबार प्रधानमन्त्री प्रचण्ड भारत भ्रमणमा जानुअघि राष्ट्रपति रामचन्द्र पौडेलले राष्ट्रपति कार्यालयले स्वीकार गरेको विधेयक प्रमाणिकरण

राजेश बज्राचार्यको यस्तो आयो स्टाटस

काठमाडौं- नक्कली भुटानी शरणार्थी प्रकरणमा अनावश्यक रुपमा नाम मुछिएको भन्दै राजेश बज्राचार्यले आपत्ती जनाउनुभएको छ

आश्चर्यचकित छु : डा. अजयक्रान्ति शाक्य

१० जेठ, काठमाडौं । नेपाली नागरिकलाई भुटानी शरणार्थी बनाएर अमेरिका पठाउने भन्दै करोडौं असुली गरिएको

सूचना विभाग दर्ता नं: २५२२/७७/ ७८
 अध्यक्ष तथा सम्पादक : प्रदिप भट्टराई