प्रभावकारी बन्दै प्रधानमन्त्री कृषि परियोजना


–झलनाथ खनाल

भजनी, २५ चैत: कैलालीमा प्रधानमन्त्री कृषि आधुनिकीकरण परियोजना समुदायस्तरमा प्रभावकारी बन्दै गएको छ ।
कैलालीको घोडाघोडी नगरपालिका, भजनी नगरपालिका, जानकी गाउँपालिका र जोशीपुर गाउँपालिकाको केही वडामा सञ्चालन भइरहेको सो परियोजनाको तेलहनबाली एकाइ जोनबाट किसानले लाभ लिइरहेका छन् । तेलहनबाली जोनअन्तर्गत तोरी र सूर्यमुखीको तेलहन खेतीमा परियोजनाले सहयोग गरिरहेको छ ।

परियोजना शाखा प्रमुख टीकेन्द्र कुस्मीले एक हजार २५ हेक्टरमा किसानले तोरीको खेती गरेको बताउँदै सूर्यमुखीको खेती दुई हेक्टरमा भएको बताउनुभएको छ । “किसानलाई बीउ, मलखाद, विषादी, भिटामिन र प्राविधिक उपचारसम्मको सुविधा दिने गरेका छौँ”, शाखा प्रमुख कुस्मीले भन्नुभयो, “हामी कृषि समूहमा काम गर्दछौँ, हालसम्म १३६ कृषक समूहमार्फत काम गरिरहेका छौँ ।”

घोडाघोडी नगरपालिकाको नौवटै वडा, भजनी नगरपालिकाको वडा नं २, ६, ८, जानकी गाउँपालिकाको वडा नं ४ र ७, जोशीपुर गाउँपालिकाको वडा नं १, २, ३, ४ र ६ मा परियोजनाअन्तर्गत तेलहनबाली जोन कार्यक्रम सञ्चालन भएको छ । जसमा किसानले समूहमार्फत काम गरिरहेका छन् भने १० वटा कृषक सहकारी संस्थासमेत परियोजनासँग जोडिएर काम गरिरहेका छन् ।

प्रतिफलमा आधारित कार्यक्रम सञ्चालन भइरहेको बताउँदै परियोजनाका शाखा प्रमुख कुस्मीले किसानलाई आधुनिक र वर्णशङ्कर जातको तेलहनको बीजवृद्धि पनि मुख्य उद्देश्य रहेको जानकारी दिनुभयो ।

धेरैजसो कृषक समूहमा महिला सक्रिय भएका कारण कृषि पेशामा महिलाको आकर्षण बढेको छ । मलबारा तेलहनबाली जोन कृषक समूहका सचीव वीरबहदुर कठरियाले परियोजनाले परम्परागत खेतीबाट किसानलाई आधुनिक कृषितर्फ आकर्षित गराउने काम गरेको बताउनुभयो । सचीव कठरियाले भन्नुभयो, “पहिले एक कट्ठामा मुस्किलले २०÷२५ केजी उत्पादन हुन्थ्यो भने अहिल्ले ४०-५० केजीसम्म उत्पादन गर्न सफल भएका छाँै ।”

आव २०७२-०७३ बाट शुरु भएको सो परियोजना सञ्चालन भइरहेका नगरपालिका तथा गाउँपालिकाको अन्य वडामा पनि सञ्चालन गर्न किसानले माग गरिरहेका छन् । परियोजनाको कार्यालय घोडाघोडी नगरपालिकामा भएका कारण अन्य नगरपालिका तथा गाउँपालिकाका कृषक समूहलाई समन्वय गर्न समस्या देखिएको छ । भजनी नगरपालिका, जोशीपुर गाउँपालिका र जानकी गाउँपालिका एकआपसमा जोडिएका भए पनि व्यवस्थापनको समस्या देखाउँदै जानकी गाउँपालिकाको वडा नं ४ सविकको मुनुवा गाविसमा रहेको परियोजनाको कार्यालय घोडाघोडी नगरपालिकाको सुखडमा सारिएको छ ।

परियोजना शाखा प्रमुख कुस्मीले साविकको जिल्ला कृषि विकास कार्यालयले पायक पर्ने ठाउँमा भवन उपलब्ध गराएको तर स्थानीय सरकारले कार्यालय भवन स्थानीय सरकारको मातहतमा आइसकेको भन्दै नदिने कुरा गरेपश्चात् कार्यालय सुखड सार्नुपरेको बताउनुभयो । परियोजना सञ्चालन भएको अधिकांश स्थानमा थारू समुदायको बसोबास छ । कृषि क्षेत्रमा पहिलेदेखि नै क्रियाशील थारू समुदायलाई परियोजनाले कृषि क्षेत्रमा प्रेरित गर्न थप ऊर्जा दिएको क्रियाशील कृषकको भनाइ छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस  
भैँसके आगे बीन बझाए, भैँस रहे पगराए : अध्यक्ष ओली

  काठमाडौं, चैत १० । नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड नेतृत्वको

राजनीतिक अस्थिरता रहेसम्म मुलुक समृद्ध बन्दैन : मुख्यमन्त्री अधिकारी

गण्डकी – गण्डकी प्रदेश सरकारका मुख्यमन्त्री खगराज अधिकारीले युवालाई विदेश पलायन हुनबाट रोक्न देशमै रोजगारी

देशभरका क्याम्पसमा अनेरास्ववियुको दवदवा

काठमाडौँ । आइतबार भएको स्वतन्त्र विद्यार्थी युनियनको निर्वाचनको मत परिणाम सार्वजनिक हुँदै गर्दा देशभरका २४३

प्रधानमन्त्रीलाई एमालेका उपाध्यक्ष विष्णु पौडेलको कडा प्रश्न

काठमाडौं – नेकपा एमालेका उपाध्यक्ष विष्णु पौडेलले विश्वासको मतको अनिश्चित चक्रमा मुलुक फस्दै गएको बताउनु

सूचना विभाग दर्ता नं: २५२२/७७/ ७८
 अध्यक्ष तथा सम्पादक : प्रदिप भट्टराई