कुहिएका कम्युनिष्ट र पथभ्रष्ट बाहुन कुमार–अगस्त्य सम्बादे


आनन्दराम पौडेल

@AnandaRamPoudel

 

हे अगस्त्य मुनि, तनावमा रहेका गैंडाकोटबासीहरूको तनावको कारण खुलाउँछुः ध्यानदिएर सुन्नुहोस्। गैंडाकोटका जयेश्वर सपकोटाकी २१ बर्षीय छोरी बिना सापकोटा २ हप्तादेखि बेपत्ता छिन्। तिनको हत्या गरिएको वा बन्धक बनाएर कतै लुकाइएको हुनसक्ने आशङ्का गरिएको छ ।

बिनाका पिता जयेश्वर सापकोटाले मेडियालाइ दिएको अन्तर्वार्ता युट्युबमा हेर्न सकिन्छ। अन्तर्वार्तामा जयेश्वर भन्छन् – मेरी छोरी बिना र प्रवेश कँडेल नामको केटो ५ बर्षदेखि अर्थात् बिना १६ बर्षकी हुँदादेखि सँगसँगै हुन्थे। उस्को मोटरबाइक, स्कुटीमा राखेर हाम्री बिनालाइ सधैं लैजाने गर्थ्यो। केही दिनअघि त बिनासँगै ४ दिन यहीं घरमा बसेको पनि हो।१८ गतेको दिन पनि त्यो केटोले हाम्रै अगाडी बिनालाई स्कुटीमा चढाएर लिएर गएको हो। त्यो केटोले कुसुम ढकाल नामकी अर्की केटीलाई पनि ३ बर्षदेखि मायाजालमा भुलाइराखेको थियो। त्यही बिषयमा ती अर्कीसँग (अर्थात् कुसुम ढकालसँग) तिमीलाई मिलाउँछुु भन्दै हाम्री छोरीलाइ हाम्रै अगाडि स्कुटीमा चढाएर लगेको थियो। पछि रातीतिर त्यो केटो प्रवेश कँडेलले एक्कासि भिडियोकल गर्यो। भिडियोकल गर्दा हाम्री छोरी बिना बेहोस भएर ढलिराखेको अवस्था थियो। बिना बेहोस भै भनिरहँदा त्यो केटो प्रवेश कँडेलको अगाडि मदिराको बोतल थियो। उस्को एउटा हातमा मदिरा भरिएको ग्लास तथा अर्को हातमा सल्काएको चुरोट थियो। त्यो केटोले माया जालमा भुलाइराखेको कुसुमसँग हाम्री छोरी बिनाको भेट गराएर मिलाउन खोजेपछि केही भनाभन भएको भनेर प्रत्यक्षदर्शीले बताएका छन्। राती ९ बजेपछि ती दुईजनालाई सँगै देख्नेहरू पनि छन्। राती ९ बजेपछि देख्नेहरूले – प्रवेश कँडेलले बिनासँग तँलाइ झुण्ड्याएर मारिदिन्छुु भनेको सुन्नेहरू पनि छन्।

हे अगस्त्य मुनि, ती बेपत्ता पारिएकी बिनाका पिता जयेश्वर सापकोटाले अन्तर्वार्तामा भन्छन् – ५ बर्षदेखि, अर्थात् मेरी छोरी बिना १६ बर्षकी हुँदादेखि नै सधैं त्यही प्रवेश कँडेलसँग हिंड्थिन्। त्यस्ले सधैं बिनालाई लगिरहन्थ्यो। एकपटक त यिनीहरू भाग्न लागेका रहेछन्। कस्सो मैले थाहा पाएँ र सम्झाएँ। जब तिमीहरूलाई कुनै रोकटोक, रेस्ट्रिक्शन छैनभने तिमीहरू किन भाग्नुपर्यो भनेर सम्झाएपछि भाग्ने योजना रद्द गरेका हुन्।

हे अगस्त्य मुनि, यो एउटा प्रतिनिधि घटना हो। अहिले पूर्व मेचीदेखि महाकालीसम्मका हरक्षेत्रमा यही प्रकृतिका, यस्तै-यस्तै गतिविधि भैरहेका छन्। बिना सापकोटाको फेसबुक-एकाउण्ट हेर्दा, त्यहाँ उनले – “In relationship with Pravesh kandel since 5 years” सगौरव लेखेको पढ्न पाइन्छ।

आजकाल लिभिङ टुगेदर पनि सामान्य भैसक्यो। कालिमाटीस्थित प्रहरीको महिला सेलमा नयाँ-नयाँ युवती हुर्रिंदै आइरहेकी हुन्छिन्। पीडा र रोदन मिश्रित भाषामा बेदना पोख्तै भन्छिन् – फलानो केटोसँग ५ बर्षदेखि लिभिङ-टुगेदरमा छौं। त्यस्ले दुईपटक एबोर्शन गरायो। अहिले त्यो केटो अर्कैसँग सल्केको छ। मेरो त जीवन नै बर्बाद गरिदिनेभयो। लौ न, मलाइ न्याय दिलाइदिनुपर्यो !

हे अगस्त्य मुनि, इन रिलेशनशीप विथ र लिभिङ टुगेदर मा झीनो मात्र अन्तर रहेछ। तरुनी केटीलाई बिहान घरबाट लिएर जाने र राती घरमै फिर्ता ल्याउने कर्मलाई इन रिलेशनशीप विथ रहेछ र तरुनी केटी लिएर छुट्टै कोठामा बस्नुलाई लिभिङ टुगेदर भन्ने रहेछन्।

हे अगस्त्य मुनि, यो नेपाली समाज कता जाँदैछ ? भन्ने गम्भीर सवाल खडा भएको छ। मेरी छोरी फलानो केटासँग ५ बर्षदेखि इन रिलेशनशीप विथ मा छू भनेर बाउले सगर्व भनिरहन्छन्। उता हुनेवाला ससुराबाउसँग केटोले भिडीयोकल गर्दा, अगाडी केटी बेहोस अवस्थामा छ। सँगै मदिराको बोतल छ। एउटा हातमा मदिराले भरिएको ग्लास छ र अर्को हातमा सल्काएको चुरोट छ। हुनेवाला ससुराबाउसँग यसरी पेश हुनुलाई के भन्ने ? मेरी छोरी ५ बर्षदेखि (अर्थात् सोह्रै बर्षको उमेरदेखि) फलानासँग इन रिलेशनशीप विथु मा छू भनेर सगौरव भन्ने बाउ-आमालाई त यो समान्य लाग्ला तर खान्दानी ईज्जत भएका, मर्यादाको सीमाभित्र रहेका, सभ्य परिवारको लागि त यो किमार्थ पाच्य हुन सक्दैन। तर, अधिकांश नेपाली परिवारले आफ्ना सन्तानलाई कस्तो बनाइरहेका छन् त ? नाताकुटुम्ब चिन्दैन। चिनेर पनि मर्यादा गर्दैन। मान्यजनलाई ढोग्नु त परैजाओस् प्रणामसमेत् गर्दैन। प्रणाम गर्नका लागि भन्यो भने ठाडो नमस्ते गर्छ, शीर निहुराउँदैन। खाजा बनाउने त परैजाओस् चियाधरि पकाउँदैन। ठाडठाडै बोल्छ र ओठेजवाफ लाउँछ – नेपालको नयाँ पुस्ता।

हे अगस्त्य मुनि, अचम्मको स्थिति के भैरहेको छ भने नेपालमा कम्युनिष्ट नेताहरू कुहिएर, सडेर, डुङडुङ्ति गन्हाएकाले राज्य ब्यवस्था लथालिङ्ग भएको छभने बाहुनहरू बिग्रिएर समाज भताभुङ्ग भएको छ।

अगस्त्य मुनिले बाहुनको प्रसङ्ग निकाल्नासाथ हेटौंडा, नवलपुरका नन्दराम अकिञ्चनले बाहुनहरूको बचाउमा केही भन्न खोजेका थिए। बाहुनको पक्षमा केही भन्न खोज्दा, आफूले चिनेजानेका बाहुनहरु सम्झे। आफ्नै घरका ६ दाजुभाई र ६ बुहारीहरु दिनरात एकले अर्कोलाई सिध्याउने दाउपेच र षडयन्त्रमा मात्र तल्लीन भएको झल्झल्ति देखे। आफ्नै सालोको क्षुद्रता र जङ्गली व्यवहार सम्झे। आफ्नै स्वार्थमा तल्लीन मामाहरुका अनुहार सर्लक्क देखे। जति सम्झँदापनि एउटा बाहुनले अर्कोलाइ बाहुनको नजरले नहेरेका दृष्यहरु मात्र देखिए। सवैभन्दा बढी बाहुन समुदायमै मूल्य निख्रेको, संस्कार हराएको, मर्यादा रित्तिएको र टीम कल्चरको अभाव पाए।

बाहुनमा एकताको भावना छैन। एउटा बाहुनले अर्को बाहुनलाई रीस, द्वेष र इर्ष्या मात्रै गर्छ। यी बाहुनहरुलाई ठोक्नै पुगेको छैन। यी सड्दै गएका अहङ्कारी बाहुनहरुको पक्षमा किन बोल्ने ? बाहुनको पक्षमा बोल्नलागेका नन्दराम अकिञ्चन टक्क रोकिए।

हे अगस्त्य मुनि, राजनीतिक नेताहरूदेखि समाज र समुदायका बाहुनहरू पथभ्रष्ट हुँदैगएकोले नै नेपाल अपराधीहरूको लागि उर्बर, मलीलो भूमि भएको छ। जघन्य अपराधीहरुको लागि नेपाल स्वर्गभूमि हो भनेर बब्लु श्रीवास्तवले उपन्यासको ढाँचामा लेखेको आत्मसंस्मरण अधुरा ख्वाबू मा तथ्य बिवरणसहित खुलाएका छन्। उनले लेखेका छन्, जुन देशमा सय-पचास लाख खर्च गरेर सांसद बन्न सकिन्छ, त्यस्तै खर्च गरेर प्रधानमन्त्रीसँग पहूँच बनाइराख्न सकिन्छ, मिनटभरमा नागरिकता निकाल्न सकिन्छ, त्यस्तो देशमा के गर्न सकिंदैन ? मिर्जा दिलसाद वेगको हत्यापछि हरेक हत्याकाण्डसँगै छानविन आयोग बन्न थाल्यो। तर, बिडम्बना ती कुनैपनि आयोगको प्रतिवेदन कार्यान्वयन भएन। हरिप्रसाद शर्मा आयोगले प्रतिवेदनमा लेखेको छ, शान्तिसुरक्षा र व्यवस्थाको चर्को नारा घन्काउनेहरु नै अपराधीको संरक्षक, पृष्ठपोषक र अभिभावक बनेका छन्। उच्चस्तरका राजनीतिक नेताले अपराधी पाल्ने, संरक्षण गर्ने र आफ्नो अभिन्न मित्र बनाउने कार्य गर्छन भने शान्ति सु-व्यवस्था कायम हुन सक्दैन। सेफर वर्ल्डको प्रतिवेदनमा पनि नेपालमा निर्वाचनको समयमा अपराधीले नेतालाई संरक्षण गर्ने र वाँकि समयमा नेताले अपराधीलाई संरक्षण गर्ने प्रचलन रहेको भन्ने उल्लेख छ।

कम्युनिष्ट नेताहरू कुहिएर सडेकाले राज्य ब्यवस्था भताभुङ्ग भएको तथा बाहुनहरू पथभ्रष्ट भएकोले समाज लथालिङ्ग भएको स्थितिलाई छर्लङ्ग राखिदिएर कुमारजी मौन रहँदा भए।

ईतिश्री स्कन्द पुराणे, हिमवत्खण्डे, कुमार-अगस्त्य सम्बादे, नेपाल महात्म्ये, समाज बर्णनम् शुभम्।।

प्रतिक्रिया दिनुहोस  
मध्यरातमा यसरी हुन्छ कालीगण्डकीको दोहन     

– खेमराज गौतम गलकोट, १७ साउन (रासस) : बिहीबार रातको ठिक १२ बजेको थियो ।

मेलम्ची बाढी अपडेट : चनौटेको रातो पुल बगायो 

सिन्धुपाल्चोक, १७ साउन (रासस) : शनिबार रातिदेखि आएको बाढीले चनौटेको रातो पुल बगाएको छ ।

कोरोनाबाट एकै परिवारका तीनको मृत्यु, गाउँ सिल   

उदयपुर, १७ साउन (रासस) : जिल्लाको त्रियुगा नगरपालिका–२ खैजनपुरगाउँमा कोरोना सङ्क्रमणबाट एकै परिवारको तीन जनाको

‘डेल्टा भेरिएन्ट’ फैलिँने क्रममा निरन्तरता, चीनमा थप ५५ व्यक्तिमा कोभिड सङ्क्रमण पुष्टि

बेइजिङ, चीन, १७ साउन ः चीनले शनिबार ५५ थप व्यक्तिमा कोभिड–१९ सङ्क्रमण पुष्टि भएको जानकारी

सूचना विभाग दर्ता नं: २५२२/७७/ ७८
 अध्यक्ष तथा सम्पादक : प्रदिप भट्टराई