महाधिवेशनले एकताबद्ध एमालेको सन्देश दिनेछ ः अष्टलक्ष्मी शाक्य, उपाध्यक्ष, नेकपा एमाले


नेकपा एमालेका उपाध्यक्ष अष्टलक्ष्मी शाक्य १०औं महाधिवेशनबाट एकताबद्ध एमालेको सन्देश दिने बताउनुहुन्छ । नेतृत्वले फराकिलो मनका साथ उचित व्यवस्थापन गर्नुपर्ने उहाँको सुझाव छ । गुट, फुट र विभाजनको पक्षमा जनता र कार्यकर्ता नरहेको उहाँले बताउनुभयो । अब ‘सुखी नेपालीः समृद्ध नेपाल’को लक्ष्य पूरा गर्ने पार्टी एमाले मात्रै भएको उहाँले बताउनुभयो । महाधिवेशनबाट यही सोचसहितको नेतृत्व छनौट भएर आउनेमा आशावादी रहेको बताउनुहुन्छ । शाक्यसँग महाधिवेशनको तयारीलगायतका विषयमा केन्द्रित रहेर मोहन बास्तोलाले गरेको कुराकानीः

नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (एमाले)को १०औं महाधिवेशन सम्मुखमा छ, तयारी कस्तो भैरहेको छ ?

अहिले महाधिवेशनको तयारी अन्तिम चरणमा पुगेको छ । महाधिवेशनका लागि विभिन्न कमिटी बनाएर काम विभाजन गरी अघि बढेका छौं । ती सबै कमिटीले आ–आफ्नो ठाउँबाट तयारीलाई अन्तिम चरणमा पु¥याएको जानकारी प्राप्त भएको छ । केही दिनअघि मात्रै मूल व्यवस्थापन कमिटीको बैठक बसेको थियो । सबै कमिटीको रिपोर्टिङ्ग अनुसार पनि तयारी अन्तिम चरणमा पुगेका भन्ने देखिएको छ ।

महाधिवेशनको उद्घाटनशत्रमा पाँच लाख जनसमुदाय चितवनमा उपस्थित गराउने भन्नुभएको छ । त्यसको तयारी कसरी भएको छ ?

हो, यो पटक हामीले महाधिवेशन उद्घाटनका दिन पाँच लाख मानिसलाई चितवनमा उपस्थित गराउने भनेका छौं । बागमती प्रदेशले मात्रै ३ लाख मानिस उपस्थित गराउने भनेको छ । हामी त्यसैको तयारीमा छौं । बागमती प्रदेशमा जन–परिचालनलगायतका भेलालाई तीब्र गतिका साथ अघि बढाइरहेका छौं । बागमती प्रदेशमै महाधिवेशन हुने भएकाले पनि सबै साथीहरु एकदम मेहनत गरेर उत्साहका साथ लाग्नु भएको छ ।
यो पटक हामीले भित्तेलेखन गर्ने, पर्चा छाप्ने जस्ता विगतका परम्परालाई थाँती राखेर हामीले नविनतम् प्रविधिलाई बढी प्राथमिकतामा राखेका छौं । हामीले यो सम्मेलन प्रविधि मैत्री पनि बनाउने भनेका छौं । त्यसैले हामीले प्रविधिमा बढी ध्यान दिएका छौं । यसकारण पनि यो पटकको महाधिवेशन अत्यन्त सौहार्दपूर्ण वातावरणसहित भव्य र सुन्दर हुने अपेक्षा गरिएको छ ।

बागमती प्रदेशको पूर्व–मुख्यमन्त्री तथा पार्टीको उपाध्यक्ष पनि हुनुहुन्छ । यो पटक तपाईंरुले फरक खालको सन्देश दिन महाधिवेशन अघि नै विधान महाधिवेशन सम्पन्न गरिसक्नु भएको छ । यो विषयमा थप बताइदिनुहोस् न ?

नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीको ७२ वर्षे इतिहासमा कहिल्यै पनि विधान महाधिवेशन भएको थिएन । हामीले यो पटक विधान महाधिवेशन गरेर नयाँ सन्देश दिएका छौं । विगतमा महाधिवेशनमा नेतृत्व छनौट प्राथमिकतामा पर्ने गरेको थियो । यो पटक हामीले घनिभूत छलफल गरेर विधान महाधिवेशन सम्पन्न गरेका छौं । हामीले अब त्यही विधानलाई टेकेर नेतृत्व छनौटको महाधिवेशन गर्दैछौं । त्यसकारण पनि यो महाधिवेशन नीति, कार्यक्रम र कार्यदिशासहित प्रष्ट आधार तयार गर्दै नेतृत्व छनौट गर्न सफल हुने अपेक्षा गरेका छौं । विधान महाधिवेशनबाट हामीले हाम्रो सांगठनिक संरचनालगायतको प्रष्ट खाका तयार गरेका छौं । त्यसैले अब महाधिवेशनबाट आउने नेतृत्वले संविधानको कार्यान्वय र एमालेले मुलुकको राजनीतिक, सामाजिक, आर्थिक रुपान्तरणका लागि कस्तो भूमिका खेल्नुपर्छ भन्ने प्रष्ट खाका बनाउने छ । त्यसको नेतृत्व लिने सक्षम खालको नेतृत्व चयन गर्नेछ ।
भनेपछि महाधिवशेनमा आउने प्रत्येक सदस्यले पनि यो कुरालाई ध्यानमा राख्नेछन् भन्ने तपाईंको अपेक्षा ?

अवश्य पनि, महाधिवेशनमा आउने प्रत्येक प्रतिनिधिले व्यक्तिगत भन्दा पनि जनताले अत्यन्त लोकप्रिय ठानेको नेकपा एमाले जस्तो पार्टीलाई कस्तो बनाउने भन्ने हेक्का राख्नेछन् । नेकपा एमाले सबैको आशा–भरोसाको पार्टी हो । यसलाई विचार, नीति र सिद्धान्तको हिसाबले पनि अझ सम्बृद्ध बनाएर लैजानुपर्ने दायित्व हरेक प्रतिनिधिको हुनेछ । यो महाधिवेशनले असल नागरिकका लागि आशा लाग्दो पार्टी नेकपा एमाले हो भन्ने सन्देश दिनेछ । त्यसैगरी यो महाधिवेशनले ‘सुखी नेपालीः समृद्ध नेपाल’को लक्ष्यलाई सार्थक बनाउन सहयोग गर्नेछ भन्ने आशा लिएकी छु । अहिले हामी नयाँ परिवेशमा छौं, जनताले समृद्धिको चाहना राखेका छन् । यो पूरा गर्ने दायित्व नेकपा एमालेको र अब आउने नेतृत्वको हुनेछ । हामी यी सबै कुरालाई ध्यानमा राखेर नेतृत्व छनौट गर्नेछौं भन्नेमा आशावादी छु ।
यसको अर्थ महाधिवेशनबाट एकताबद्ध एमालेको सन्देश दिनुहुने छ !

विगतमा भएका गुट, फुट र विभाजनबाट दिक्क भएका नेपाली जनताले अब गुट, फुट र विभाजन चाहेका छैनन् । ७२ वर्षको नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीको इतिहास हेर्ने हो भने निकै कहाली लाग्दा गुट, फुट र विभाजन भएका छन् । अब पनि त्यही अवस्थामा रमाउने हो भने ‘सुखी नेपालीः समृद्ध नेपाल’को लक्ष्य पूरा गर्न सकिन्न । हामी यो महाधिवेशनबाट छिन्नभिन्न एमाले होइन एकतावद्ध र एकढिक्का एमाले भएको सन्देश दिनेछौं । र विकास, समृद्धिको अभियानमा अघि बढ्छौं । अहिले देशको आवश्यकता र जनताको माग पनि यही हो । हिजो यो थियो, हिजो ऊ थियो भन्ने संसयलाई अब महाधिवेशनको हलबाट अन्त्य गरेर अथवा ती सबै बिर्सिएर एकमना एकताका साथ म एमाले, हामी सबै एमाले भनेर अघि बढ्नुको अर्को विकल्प छैन । एमालेलाई कमजोर बनाउने कुरामा कसैले एक इञ्च पनि मनमा राख्नु हुँदैन भन्ने मेरो चाहना छ । महाधिवेशन पनि यही ढंगले अघि बढ्छ र देशको शक्तिशाली पार्टी एमाले पुनः स्थापित हुनेछ । यो भयो भने मात्रै हामीले समाजवादको लक्ष्य भेट्न सक्छौं ।

नेतृत्व छनोटको महाधिवेशन तपाईंहरु सम्मुखमा हुनुहुन्छ । यो सन्दर्भमा पनि केही बताइदिनुहोस् न ?

महाधिवेशनमा सबैले आ–आफ्नो चाहना राख्नु अस्वाभाविक होइन । यद्यपी, मेरो भन्दा पनि आजको आवश्यकता के ? पार्टीको आवश्यकता के ? देशको आवश्यकता के ? कम्युनिष्ट आन्दोलनलाई कसरी हाँक्ने ? भन्ने ठानेर वा सोचेर अघि बढ्नुपर्छ भन्ने मेरो बुझाई छ । यसका लागि सबै भन्दा पहिला नेतृत्व एक मना एकताका साथ अघि बढ्नुपर्छ । अपेक्षा धेरैको र पद थोरै हुँदा व्यवस्थापन गर्दा सबैलाई भाग पुग्न नसक्ला यो विषयलाई पनि व्यवस्थापन गरेर अघि बढ्नुपर्छ र पद नपाउनेले पनि आफूलाई असतुष्ट बनाएर देश, पार्टी र जनताका हितलाई सर्वोपरी ठानेर अघि बढ्नुपर्छ । गौरवशाली, ठूलो र जनमत भएको पार्टीको सदस्य भएर बस्न पनि गौरव ठान्नुपर्छ । अहिले कमरेड केपी शर्मा ओली पार्टी अध्यक्ष हुनुहुन्छ । उहाँले मन फराकिलो बनाएर कुसल ढंगले व्यवस्थापन गर्नुपर्छ । उहाँले यसो गर्नुभयो भने एमाले थप शक्तिशाली र शसक्त भएर अघि बढ्ने कुरामा दुईमत छैन । उहाँले खुलस्त रुपमा सबैको मनोभावनालाई बुझ्दै उचित व्यवस्थापन गर्नुहोला भन्ने मैले ठानेको छु ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस  
समृद्ध नेपाल, सुखी नेपाली’ शब्द उच्चारण गर्ने आँट समेत कसैले गर्न सकेनन : अध्यक्ष ओली

काठमाडौं । नेकपा (एमाले) का अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले आफ्नो पार्टी सरकारबाट हटेपछि ‘समृद्ध नेपाल,

राष्ट्रपति पौडेलले नागरिकता विधेयक प्रमाणिकरण गरेपछी एमालेका महासचिव पोखरेलको यस्तो आयो स्टाटस

  बुधबार प्रधानमन्त्री प्रचण्ड भारत भ्रमणमा जानुअघि राष्ट्रपति रामचन्द्र पौडेलले राष्ट्रपति कार्यालयले स्वीकार गरेको विधेयक

एमालेका उपमहासचिव प्रदीप ज्ञवालीको यस्तो आयो स्टाटस

बुधबार प्रधानमन्त्री प्रचण्ड भारत भ्रमणमा जानुअघि राष्ट्रपति रामचन्द्र पौडेलले राष्ट्रपति कार्यालयले स्वीकार गरेको विधेयक प्रमाणिकरण

राजेश बज्राचार्यको यस्तो आयो स्टाटस

काठमाडौं- नक्कली भुटानी शरणार्थी प्रकरणमा अनावश्यक रुपमा नाम मुछिएको भन्दै राजेश बज्राचार्यले आपत्ती जनाउनुभएको छ

सूचना विभाग दर्ता नं: २५२२/७७/ ७८
 अध्यक्ष तथा सम्पादक : प्रदिप भट्टराई