तिलिचो ताल संसारको सबैभन्दा अग्लो ठाउँमा रहेको ताल होइन ।


हिजो र आज धेरै अनलाइन र पत्रपत्रिकामा संसारको सबैभन्दा अग्लो ठाउँमा रहेको तिलिचो तालभन्दा अग्लो ठाउँमा अर्को ताल भेटियो भनी समाचार प्रकाशित भएका छन् ।

ती समाचारअनुसार तिलिचो ताल समुद्र सतहको औषत उचाइबाट ४,९१९ मिटर अग्लो ठाउँमा रहेको छ । अनि यो नयाँ ताल चाहिँ ५००२ मिटर अग्लो ठाउँमा भेटियो ।

यसभन्दा अगाडि पनि धेरै पत्रपत्रिका र अनलाइनले तिलिचो ताललाई संसारको सबैभन्दा अग्लो ठाउँमा रहेको ताल भनी प्रचार गर्दै आएका थिए ।

सत्य कुरा के हो भने तिलिचो ताल संसारको सबैभन्दा अग्लो ठाउँमा रहेको ताल होइन । अनि नयाँ भेटिएको भनिएको ताल पनि संसारको सबैभन्दा अग्लो ठाउँमा रहेको ताल होइन । संसारका अरु ठाउँका कुरा छाडिदिउँ, नेपालमै पनि यीभन्दा अग्ला ठाउँमा धेरैवटा ताल छन् ।

हिन्दुकुश हिमालयका क्षेत्रमा लामो समयदेखि अध्ययन गरिरहेको संस्था इसिमोडले नेपालका हिमाली भेगमा रहेका जोखिमयुक्त हिमतालको सूची दिएको छ । त्यस सूचीमा रहेका १२ वटा ताल तिलिचो तालभन्दा अग्ला ठाउँमा रहेका छन् । एघारवटा ताल चाहिँ अहिले भेटिएको भनिएको तालभन्दा अग्ला ठाउँमा छन् । इसिमोडले जोखिमयुक्त हिमतालको मात्र सूची दिएकाले संसारको सबैभन्दा अग्लो ठाउँमा रहेको भनिएको तालभन्दा अग्ला ठाउँमा नेपालमै पनि यसभन्दा धेरै ताल हुनसक्छन् ।

हामीले भनेको विश्वास नलागे इसिमोडको यो वेबसाइटमा जानुहोस । http://geoportal.icimod.org/?map=nepalglakes यस  नक्शामा दिइएका ३, ५, ८, १०, ११, १२, १४, १६ ,१७, १८, २० र २१ नम्बरका ताल संसारको सबैभन्दा अग्लो ठाउँमा रहेको भनी नेपाली सञ्चारमाध्यमले दावी गरेको तालभन्दा अग्ला ठाउँमा छन् । माथिको नक्शामा ५ नम्बरमा रहेको तालबाहेक अरु सबै ताल अहिले भेटिएको भनिएको “संसारको सबैभन्दा अग्लो ठाउँमा रहेको” तालभन्दा अग्ला ठाउँमा छन् ।

इसिमोडले तयार पारेको नेपालका जोखिमयुक्त हिमतालको सुचीका आधारमा हामीले तिलिचोभन्दा उच्च ठाउँमा भएका हिमतालको तालिका बनाएका छौँ ।हो, तिलिचो र अहिले भेटिएको भनिएको तालभन्दा अग्ला ठाउँमा रहेका ताललाई छाड्ने हो भने चाहिँ यी ताल संसारको सबैभन्दा अग्लो ठाउँमा रहेका ताल हुन् ।

 southasiacheck.org बाट लिइएको 

प्रतिक्रिया दिनुहोस  
झण्डै दुईतिहाइ कम्युनिस्ट सरकार फुटाल्नेलाई मति बिग्रको मान्छे सप्रिन्छ कि भनेर सरकार बनाइदिए पनि काम लागेन : अध्यक्ष ओली

  अर्घाखाँची, चैत १३ । नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले अहिले चारैतिरबाट एमालेबिरुद्ध घेराबन्दी

‘केपी बा’ युट्युब च्यानलमा हरेक महिना राजनीतिक संघर्षका संस्मरण प्रसारण हुने

काठमाडौं – नेकपा (एमाले)का अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीको ‘केपी बा युट्युब च्यानल’ मा आफ्नो संस्मरणको

भैँसके आगे बीन बझाए, भैँस रहे पगराए : अध्यक्ष ओली

  काठमाडौं, चैत १० । नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड नेतृत्वको

राजनीतिक अस्थिरता रहेसम्म मुलुक समृद्ध बन्दैन : मुख्यमन्त्री अधिकारी

गण्डकी – गण्डकी प्रदेश सरकारका मुख्यमन्त्री खगराज अधिकारीले युवालाई विदेश पलायन हुनबाट रोक्न देशमै रोजगारी

सूचना विभाग दर्ता नं: २५२२/७७/ ७८
 अध्यक्ष तथा सम्पादक : प्रदिप भट्टराई